[english]

Varhanní nešpory 2018/7

V rámci cyklu „Varhanní nešpory Maltézských rytířů“ pořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty, Společnost pro duchovní za finanční podpory MČ Praha 1 v pondělí 17. září 2018 od 17.00 hod. v kostele Panny Marie Pod řetězem v Lázeňské ulici 4 v Praze 1 – Malé Straně koncert duchovní hudby.

vstup na koncert je volný

PROGRAM:

Johann Sebastian Bach (1685-1750): Preludium a fuga G dur BWV 541
Houslová sonáta č. 1, g moll Adagio a Fuga BWV 1001br> Allegro z triové sonáty C dur BWV 529
Niccolo Paganini (1782-1840): Capriccio č. 2
Petr Eben (1929-2007): I. Fantasie z Nedělní hudby
Jules Massenet(1842-1912): Meditace z opery Tha?s
Alexandre Guilmant:(1837-1911): Finále ze sonáty d moll, op. 42

Pavla Tesařová (1999) začala hrát na housle v sedmi letech pod vedením prof. H. Metelkové. Od roku 2007 do současnosti nasbírala mnoho prvních cen, absolutních vítězství a laureátství na tuzemských i mezinárodních soutěžích (Plzenecké housličky, Kocianova houslová soutěž, Talents for Europe, soutěž Mistra J. Muziky v Nové Pace, Prague Junior Note, Nové evropské talenty, Ústřední kolo soutěže ZUŠ). Již jako devítiletá, na základě vyhraného konkurzu, si zahrála s Josefem Sukem a orchestrem PKF na koncertě ve Španělském sále Pražského hradu. Vystupovala v přímém televizním přenosu festivalu Zlatá Praha s Václavem Hudečkem, s Jihočeskou komorní filharmonií, ZSO Mariánské Lázně a také s polskou Filharmonií Zielona Gora. Jako sólistka orchestru Europera v letech 2011 a 2012 vystoupila na prestižním koncertě s TV přenosem v katedrále sv. Víta a odehrála 7 koncertů ve francouzském Deux-Sevres. V roce 2014 obdržela cenu města Plzně – Orfeus a vystoupila sólově s Plzeňskou filharmonií. O rok později se stala absolutní vítězkou mezinárodní houslové soutěže J. Micky a laureátkou prestižní Kocianovy houslové soutěže. V roce 2016 vystoupila na slavnostním zahajovacím koncertě KHS s Pardubickou komorní filharmonií, kde se představila koncertem P. I. Čajkovského D dur, a stala se laureátkou rozhlasové soutěže Concertino Praga.V rámci této soutěže vystoupila v Rudolfinu se SOČrem pod taktovkou L. Peška. V srpnu 2016 zvítězila na XX. Akademii V. Hudečka. V sezóně 2016/2017 s ním účinkovala jako host na mnoha českých pódiích, např. V Rudolfinu se SOČrem, v Plzni s Plzeňskou filharmonií nebo v Teplicích se Severočeskou filharmonií Teplice. V roce 2017 získala 1. místo na Soutěžní přehlídce konzervatoří a hudebních gymnázií. Mezi její poslední zkušenosti patří dva sólové koncerty v Jižní Americe, sestavené výhradně z děl českých autorů. Díky velkému ohlasu na tyto koncerty dostala nabídku k rozhovoru do největší rozhlasové stanice klasické hudby v Peru - Radio Filarmonia - , kde živě v přímém přenosu i zahrála. Již v roce 2009 o ní byl natočen dokument do televizního pořadu Terra Musica. Loni v květnu byla pozvána do pořadu Českého rozhlasu Telefonotéka. Dlohodobě spolupracuje s Kühnovým dětským sborem. Věnuje se též komorní hudbě v koncertním duu se svou sestrou hobojistkou Bohdanou Tesařovou a nově též s akordeonistkou Markétou Laštovičkovou, s níž v lednu 2018 představila obecenstvu první společný projekt. Studuje třetím rokem na Pražské konzervatoři u prof. Pavla Kudeláska.
Lukáš Dvořák se hudbě začal věnovat na ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci, kde studoval od svých 8 let klavír a později i hru na varhany u svého otce Martina Dvořáka. V roce 2013 úspěšně složil zkoušky na Pražskou konzervatoř, kde nyní studuje na varhanním oddělení ve třídě Jana Kalfuse. Věnuje se zde též hře na klavír pod vedením Jany Macharáčkové. V minulosti se zúčastnil přehlídek konzervatoří v Brně, Kroměříži či Praze. Pravidelně si též doplňuje vzdělání v zahraničí (Španělsko, Francie, Německo). V roce 2016 se úspěšně umístil na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě a navíc se stal II. varhaníkem při Královské kolegiátní kapitule na pražském Vyšehradě. Současně působí i u sv. Mikuláše v Humpolci.

Aktuality

Společnost pro duchovní hudbu, Pravoslavná církev a Vedení Všeobecné fakultní nemocnice pořádají v pondělí 9. září 2019 v 16,00 hod. koncert duchovní hudby v kostele sv. Kateřiny v zahradě Neurologické a Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2.
Účinkuje: Iva Hlaváčková – soprán, Pavel Kohout – varhany. Projekt probíhá za podpory Hl.města Prahy a MČ Praha 2, vstup na koncert je volný. Více zde.JE

V rámci cyklu "Varhanní nešpory Maltézských rytířů" se koná v pondělí 23.9. 2019 v 17 hod. v kostele Panny Marie pod Řetězem Praha 1 – Malá Strana koncert duchovní hudby. Účinkují: Jakub Junek - housle, M. Moudrý – varhany. Více zde.Projekt probíhá za podpory MČ Praha 1.Vstup na koncert volný. JE

Společnost pro duchovní hudbu, Pravoslavná církev a Vedení Všeobecné fakultní nemocnice pořádají v pondělí 9. září 2019 v 16,00 hod. koncert duchovní hudby v kostele sv. Kateřiny v zahradě Neurologické a Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2.
Účinkuje: Iva Hlaváčková – soprán, Pavel Kohout – varhany. Projekt probíhá za podpory Hl.města Prahy a MČ Praha 2, vstup na koncert je volný. Více zde.JE


Úterky
Výborové schůze

Grego_virtual


Adresa
Společnost pro duchovní hudbu
Kolejní 4
160 00 Praha 6
tel: 233_321_616
fax: 220 181 295
E-mail: kancelar@sdh.cz