Diskuse k bodu 31 - ad křesťanský folk.

Odstavec k folku - návrh Pavla Svobody:
Předpokládáme, že se zde má na mysli celá netradiční "kytarová" litirgická hudba, v obecném povědomí zahrnující folk, gospel, spirituály atd., ne pouze folk. Jinak nevidíme důvod vyjadřovat se jen k folku v liturgii a k ostatních hudebním směrům nikoliv.
Oficiální uznání kytarové hudby při liturgii (jako je oficiálně uznáván gregoriánská chorál či polyfonie atd.) by jistě přispělo k zahájení tolik potřebného dialogu mezi "klasickým " křídlem kostelních muzikantů (varhany, sbory) a křídlem kytarovým, který se doposud na solidní úrovni nevede, ačkoliv by se obě křídla mohla navzájem obohacovat.
Při péči o kvalitu interpretace a textů kytarové hudby máme co dohánět: v zahraničí je např. součástí formace profesionálních regenschori i znalost práce s kytarovým repertoárem, skladebnými a interpretačními technikami těchto žánrů atd. Tím se regenschori stávají integrující osobností ve farnosti.
Otazná kvalita značné části kytarových liturgických skladeb po stránce skladebné i textařské souvisí nejen s nedostatkem vzdělání části autorů, ale i s obrovským množstvím tvorby v této oblasti; čas jistě bude rychlým a spravedlivým soudcem. Zároveň ale musíme vidět i to, že ona malá část kytarové tvorby, která má naději přežít, zahanbuje "klasickou část" liturgické tvorby: na klasickém křídle se každá nová píseň pro lid považuje téměř za zjevení a je akceptována okamžitě a téměř nekriticky.
Je ale třeba položit si otázku, proč tak velká část hudbymilovné církve odvrhla tradiční liturgickou hudbu a přiklonila se k hudbě kytarové. Jistě proto, že ji klasická hudba z nějakého důvodu neoslovuje. Proč ? Nedorostli ? Nejsou dost vzdělaní ? Církev jim ty hodnoty nezprostředkovala ? Anebo jim klasická hudba neumožňuje vyjádřit osobní vztah k Bohu ? Převládl v nich vliv ducha ubíjející světské hudby, který tak rozmělňuje posvátno v liturgické hudbě ? Anebo je duchovnější poslouchat jeden hlas s decentní kytarou než falešný sbor, zpívající jistě hodnotnou liturgickou hudbu ? 
Reakce Jiřího Kuba:
Diky, to je podnětné. Nesouhlasím jen s kriteriem "naděje na přežití" = "kvalita". To už dlouho neplatí, platilo-li to kdy vůbec. Z oblasti "klasické kostelní písně" znám několik nezničitelných "sr****". Obávám se, že v oblasti kytarové tomu nebude jinak. Proti nekvalitě je třeba bojovat, ne čekat až vyhnije.
Pavel:
Tak to máš pravdu. Zkusíš to uzpůsobit?